Kanyak Matarası

Alerji Testi Nasıl Yapılır

14 Temmuz 2018

Alerji Testi Nasıl Yapılır? Alerji vücudumuzda bıraktığı etkilerle insan hayatını ciddi anlamda zorlaştırabilen bir şeydir. Kabırıklıklar, kaşınma, kızarıklık gibi belirtileri vardır ve bazen uç noktalarda görmeyi bile kısıtlayabilir. Peki neye alerjiniz var nerden bileceğiz.

Yetişkinlerde alerji testi nasıl yapılır, ilaç alerji testi nasıl yapılır,  bebeklerde alerji testi nasıl yapılır ve alerji testi fiyatı gibi konuları yazımızda bulabilirsiniz.

Yetişkinlerde Alerji Testi Nasıl Yapılır?

Yetişkin bireyler için alerji testi, önkoldan yapılır. Kişinin iki önkolu da kalemle işaretlenerek alerjenlerin damlatılacağı yerler belirlenir. Tek seferde 40 adet alerjen önkolun belirlenen yerlerine birbiri ile temas etmeyecek yani, karışmayacak şekilde damlatılır. Ardından ortalama yirmi dakika alerji testi sonuçlarının çıkması içiçn beklenir. Damlatılan bölgelerden birisinde ya da birden fazlasında kaşıntı, kızarıklık ve benzeri belirtiler görülmesi dumunda kişinin o alerjene alerjisi var demektir.

İlaç Alerji Testi Nasıl Yapılır?

İnsulin ya da penisilin gibi sürekli kullanmak zorunda olduğumuz ilaçlar olabilir. Peki ya bu ilaçlara alerjiniz varsa? İlaçlar için alerji testi daha farklı yapılır. İçinde alerjen bulunan alüminyum bir tabaka sırta yapıştırılır ve iki gün boyunca cilde temas eder. Ancak bundan önce yukarıda anllatılan deri testini yapmanız tavsiye edilir.

Bebeklerde Alerji Testi Nasıl Yapılır?

Bebeklerde alerjik reaksiyon sık sık görülür. Eğer müdahale edilmez ise ilerleyen yaşlarda kronik bir hastalığa dönüşebilir. Bu yüzden bebeklere tedbir amaçlı alerji testi uygulamasının yapılması tavsiye edilir.

Bebekler için egzama ve gıda alerjisi testleri ortalama bir ve iki aylıktan sonra hiç nir tehlike olmadan yapılabilmekte ve sonuçlar doğru vermektedir. Astım ve alerjik nezle için ciltten alerji testinin genelde iki yaşından sonra yapılması tavsiye edilir ancak 1 yaşından sonra da yapılabilir.

Alerji Testi Fiyatı

Alerji testini devlet hastanesi, özel hastane ya da özel kliniklerde yaptırabilirsiniz.

Bazı hastenelerde ücretsiz olmakla birlikte 200-400 TL gibi bir fiyatı olduğu söylenebilir. Ancak tabi ki farklı şehir, devlet hastanesi, özel hastane ya da kliniklerde daha farklı bir sonuçla karşılaşabilirsiniz.

Alerj Testi Nerede Yapılır?

Alerji testi hasteneler ve özel kliniklerde kolaylıkla yapılabilir. Eğer yılın belirli bir zamanında ya da bir şeye yaklaştığınızda, burun akıntısı, kızarıklık, kaşıntı ve benzeri bir şikayetiniz oluyorsa alerji testi yaptırmanız tavsiye edilir. Bebeklerde erken dönemde oluşan ve müdahale edilmeyen alerjik reaksiyonlar ilerleyen yaşlarda kronik bir hastalığa dönüşeceği için dikkat edilmeli ve bebeklere kesinlikle alerji testi uygulanmalıdır.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Hemen Satın Al
%d blogcu bunu beğendi: