Kanyak Matarası

Astım ve Hamilelik, Hamilelik astımın ilacı bile olabilir!

Astım hastalığı hamilelik sırasında en çok görülen kronolojik hatalıklardan bir tanesidir. Astım hastalığı hamile kadınların %4-7 ‘sinde görülür. Hamilelik sırasında ortaya çıkan bu hastalığın hayatı tehlikeye sokacak derecede büyük bir astım atağı ise hamile kadınların %0,2 ‘sinde gözlemlenir. Hamilelikte Astım Krizi düşük bir ihtimal bile olsa oldukça tehlikelidir. Astım hastalığı ilk kez hamilelik döneminde ortaya çıkabilir ya da daha önceden astımı olan bir kadının hamilelik döneminde daha kötüleşmesine neden olabilir.

Astım Hastası Sezaryen Olabilir Mi?

Astım hastalığına sahip olan bir anne adayının illa sezaryen doğum yapmasına gerek yoktur. Doğum sırasında astım krizi görülme riski oldukça azdır. Bu yüzden astım hastası anne adayının diğer anne adaylarından hiçbir farkı yoktur.  Ancak astı hastası anne adayının normal doğum yapabilmesi için hamilelik dönemi boyunca sıkı bir takip altında olması gerekir. Astımlı Anne Normal Doğum Yapabilir Mi? Sorusunun cevabını da vermiş olduk. Astımlı anneler de normal doğum yapma şansına sahiptirler. Doğumda astım krizi görülme oranı oldukça düşük bir seviyededir. Astım  hastası hamile kadınların astım tedavisine normal bir şekilde devam edilebilir.  Hamile atım hastaları normal astım hastalarının kullandığı ilaçları kullanırlar. İlaçların hamileler üzerinde olumsuz bir etkisi olduğu gözlemlenmemiştir.  Astım tedavisinin amacı hastanın solunum fonksiyonlarını en iyi düzeye ulaştırarak ataksız bir hamilelik dönemi geçirmesini sağlamaktır. Hipoksi’ye yani oksijen yetersizliğine önlem almak için uygulanan astım tedavisi bebeğin oksijensiz kalması ve gelişiminin önlenmesine engel olunmak için uygulanır.

Astım Hastaları Nasıl Doğum Yapar?

Astımlı hamileler diğer anne adayları gibi doğum süreci gerçekleştirebilirler. Astımlı bir anne adayının normal doğum yapmasının hiçbir sakıncası yoktur. Diğer anne adayları gibi sorunsuz bir doğum gerçekleştirebilir. Doğum sırasında astım krizinin görülme oranı çok düşüktür. Ancak sağlıklı bir hamilelik ve doğum için anne adayının hamilelik süresi boyunca yakın takibe alınması gerekir. Aynı şekilde astım hastası hamileler sezaryen doğumda gerçekleştirebilirler. Ancak sezaryen sonrası astım krizi görülmesi normal doğuma göre daha fazladır. Doğumunu sezaryen ile yapmak isteyen anne adaylarının lokal ya da bölgesel anestezi uygulanır.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Hemen Satın Al
%d blogcu bunu beğendi: