Kanyak Matarası

Ateşli Havale (FEBRİL KONVÜLSİYON) Nedir, Febril Konvülsiyon tedavi yöntemleri, nedenleri, tanısı

10 Kasım 2018

Çocukluk döneminde çok sık görülen hastalık çeşitlerinden bir tanesidir. Hastalık ateş eşliğinde gelerek havaleye dönüşür. Hastalığın en sık görüldüğü yaş grubu ise 6 ay- 5 yaş arası çocuklardır. Febril Konvülsiyon Belirtileri ise bilinç kaybı, dudaklarda morarma, vücudun tamamı ya da bir bölümünün kasılması, idrar kaçırma ve gözlerde kayma olarak kendisini belli eder.  Havale geçiren kişide havale öncesi ya da sonrasında 38.5 ‘e dayana bir ateş söz konusudur.  Ateşli havaleler genel olarak kısa sürer. Ateşli havalenin süresi 3 dakika civarındadır. Bu havale doktora gidene kadar kendiliğinden geçmiş olur. Ama yine de bir uzmana başvurmak gereklidir.

Febril Konvülziyon Nedenleri

Bu tip ateşli hastalık nöbetlerinin nedeni beyinde bulunan ve ısıyı ayarlayan sistemlerinin olgunlaşmamış olması gösterilebilir. Febril Konvülziyon hastalığının nedenleri hala tam olarak bilinmemektedir. Ancak en sık karşılaşılan nedenler şu şekildedir;

  • Hastanın genetik yaygınlığı
  • Enfeksiyonlar
  • Yatkınlaştırıcı faktörler
  • Kabakulak, kızamık, tetenoz, boğmaca, kızamıkçık ve difteri aşılarından 8 veya 14 gün sonra hastanın konvülsiyon riski artış gösterir.

Ateşli havale yani Febril Konvülsiyon hastalığına ilk yardımda bulunurken yapmanız gereken önemli adımlar vardır. İşte Febril Konvülsiyon Ilk Yardım;

  • Hastaya acil ekipler müdahale edene kadar hava yolu açıklığını sağlayarak nefes almasına yardımcı olun.
  • Hastanın ağzını kesinlikle zorlamayın.
  • Hastanın kusma ihtimali düşünülerek boğulmaması için uygun bir pozisyona getirilmelidir.
  • Ateşli havale geçiren bir kişiye soğuk uygulanmamalıdır. Bu vücudu şoka sokar. Ancak ılık su ile müdahale edilebilir.
  • Hastanın kendisine zara vermesi engellenmelidir. Hastanın geçirdiği nöbet sırasında kendisine zarar vermemesi için hasta korunmalıdır. Konvülsiyon Tedavisi için uzman ekibin gelmesi beklenmeli ve hastaya müdahalede bulunulmamalıdır.

Febril Konvülsiyon Epilepsi Ilişkisi

Bir çocuğun birden fazla ateşli havale nöbeti geçirmesi onun hastalığını epilepsiye dönüştürür mü? Sorusu anne babaların en çok merak ettiği konulardan bir tanesidir. Febril Konvülziyon Yaklaşım tarzı olarak doktorlar öncelikle çocuğun nöbet geçmişine bakarlar. Tekrarlı ateşli havale geçiren çocuklarda ufakta olsa epilepsi olma riski vardır. Ancak ailesinde epilepsi hastası bulunan ve beyninde ve sinir sisteminde daha önce anormallik rastlanan çocuklarda bu risk daha fazladır.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Hemen Satın Al
%d blogcu bunu beğendi: