Kanyak Matarası

Atriyal Fibrilasyon Nedir?, Atriyal Fibrilasyon ve Ablasyon Tedavisi Nedir

Atriyal Fibrilasyonu en basit haliyle atriyumların titreşmesi olarak tanımlayabiliriz. Ritim bozukluğu şeklinde kendini gösteren Atriyal Fibrilasyon kalp kulakçıklarından çok hzl.ı ve düzensiz elektrik geçişleri olarak kendisini belli ediyor. Bu düzensiz elektrik geçişlerinde kalbin olduğundan daha hızlı atmasına sebep oluyor. Bu hastalık her yaş grubunda görülebilirken yaşı ilerlemiş kişilerde görünme oranı daha fazladır. Atriyal Fibrilasyon belirtileri kalpte hızlı bir çarpıntı oluşması göğüs ağrısı ve bayılacak gibi olan kişilerin en yakın sağlık kuruluşuna başvurması gerekir.

Atrial Fibrilasyon Tehlikelimi?

Atrial Fibrilasyon hastalığında en önemli risk pıhtı oluşumu ve bu pıhtının kalpten kopup beyne gitmesi. Eğer kalpten kopup beyine giden pıhtı beyin damarlarını tıkarsa kişide felç riski baş gösterir. Bu yüzden Atrial Fibrilasyon her hastalık gibi tehlikelidir. Hastalığın tehlikeleri yalnızca bununla da sınırlı değil hastalık kalp büyümesi ve kalp yetmezliği gibi hastalıkları da gün yüzüne çıkartıyor. Atrial Fibrilasyon Ekg testi ile bulunur. Yüksek tansiyon ve kalp hastalıklarına sahip olan kişilerde sıklıkla görülen bir hastalıktır. Ancak hiçbir neden olmadan da son derece sağlıklı bir insanda gözükebilir. Bu hastalığın genç yaşlı diye bir ayrımı yoktur bu yüzden nefes darlığı, düzensiz kalp ritmi ve çarpıntı şikayeti olan herkesin Ekg çektirmesi gerekir. Özellikle de 65 yaş üzeri hastaların bu belirtilere dikkat etmesi gerekir.

Atriyal Fibrilasyon Nasıl Teşhis Edilir?

Atriyal Fibrilasyon hastalığına sahip olan bir insanda aniden bastıran baygınlık hissi, göğüste daralma, göğüste sıkışma, nefes almakta sıkıntı çekme gibi problemler yaşanır. Bu belirtileri kendisinde gören bir hastanın derhal en yakınındaki sağlık kuruluşuna gitmesi gerekir. Atriyal Fibrilasyon tedavisi birçok farklı yolla yapılabilir. Radyofrekans enerjisi sayesinde kasıklardaki damarlara uygulanan ablasyon tedavisi kalpte çarpıntıya neden olan odakların yok olmasına neden olur. bu tedavi yöntemi %80 oranında başarılıdır. Atrial Fibrilasyon Doktorları ülkenin dört bir yanında özel eğitimler alıyorlar. Doktorlarımız bu hastalığı yeteri kadar tanımasına rağmen aldıkları eğitim sayesinde hastalara daha iyi yardımcı olabilecek bir duruma geliyorlar. Hastalıkların kesin çözümü için doktorların hastalıkları iyi tanımaları şart.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Hemen Satın Al
%d blogcu bunu beğendi: