Kanyak Matarası

Ayak Bileği Ekleminde Burkulma ve Bağ Yaralanmaları, AYAK BİLEĞİ BAĞ YARALANMASI(ANKLE SPRAIN)

Ortaya çıkan bazı vücutsal problemler, her ne kadar vücut kaynaklı olmasa bile günlük hayat içerisinde yaralanmalar veya çeşitli nedenlerden dolayı hastalıklara yakalanabilirsiniz. Bunlardan bir tanesi olarak görülen ayak bileği ekleminde burkulma, en çok görülen yaralanma çeşitlerinden bir tanesi olarak biliniyor. Genellikle bu tarz bağ yaralanmaları ve ayak bileği eklemine burkulma sorunları, sporcularda görülmektedir. Ancak bunun yalnızca sporcularda meydana geldiğini f düşünmek son derece yanlış olmakla birlikte, gündelik hayat içerisinde meydana gelen 10.000 kazadan bir tanesinin bu tarz sorunlara yol açtığını söylemekte mümkündür. Bu nedenle bu tarz hastalıkların yalnızca sporcu hastalığı olmadığını söyleyebilirsiniz. Ayak bileklerinde burkulma oluşmasıyla birlikte acil servisler çoğu zaman hasta kişilerle dolar. ancak yapılan araştırmalarda her ne kadar bu tarz burkulma problemlerinin yalnızca küçük bir burkulmadan meydana geldiği zannedilse bile aslında çoğunda kırılma da oluşur.

Ayak bileğindeki burkulma nasıl önlenir ?

Eğer vücudunuzdaki özel bağları ve çeşitli eklem yerlerini zorlarsanız bu ilerleyen dönemlerde sizlere tam tersi yoğun bir etki yaratacaktır. Ayak bileği ekleminde burkulma rahatsızlığı, sizlerin vücudunuzu çok fazla yorması ile yakından ilgilidir. aynı ve ters hareketlerle birlikte, bu tarz burkulma problemlerine yol açabilir ve aynı zamanda bağ yaralanmaları problemini de yaratabilirsiniz. Bu nedenle gündelik hayat içerisinde hareket ederken mümkün olduğunca dengeli bir şekilde ve ani hareket etmeden işlemlerinizi ve sporunuzu yapmaya çalışın. Sporcuların yaptıkları  müsabakalar içerisinde çok hızlı bir şekilde hareket etmek zorunda olmaları onların ani hareketler yapmasına neden olur. Bu da en çok bağ burkulmaları problemlerinden olan eklem burkulmasının özellikle sporcularda görünmesine neden oluyor.

Ayak bileği burkulması ve bağ sorunu nasıl giderilir ?

Eğer kırılma gibi çok ciddi bir yaralanma durumu ortaya çıkmamışsa, yaralanan bölgeyi ek hasarlardan korumak için koltuk değneği bırakarak koruma sağlayabilirsiniz. Ayrıca burkulmayı istirahat yoluyla da yavaş yavaş eski haline döndürme imkanınız bulunmaktadır. Son olarak ayak bileğinde burkulmayı buz uygulaması ile yavaş yavaş dindirebilirsiniz.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Hemen Satın Al
%d blogcu bunu beğendi: