Kanyak Matarası

Bacak krampları, Bacak krampları neden olur?

Bacak krampları özellikle geceleri kabusa dönüşebilir. Kramp ağrıları çoğu zaman yorgunluktan yada susuzluktan dolayı yaşanabilir. Bacağa kramp girmesi vitamin eksikliğinden dolayı da yaşanabilir.  Bacak kramplarının tam nedeni kesin olarak bilinmese bile susuzluk vitaminsizlik ve yorgunluk gibi nedenlerden ötürü yaşandığını bilir. Kramplar çoğunlukla baldırları etkiler. Kramplar yaş aralığı göstermeksizin herkeste meydana gelebilir. araştırmalara göre kramplar en çok yazın kendisini gösteriyor.  bacak kramplarının asıl nedeni modern hayat. Eskiden insanlar gerek sofraya oturmak için olsun gerek odun toplamak için olsun yere çömelerek bacak tendonlarını hareket ettirirlerdi. Ancak günümüzün modern şartlarında kimse çömelme ihtiyacı duymadığı için kramplar başta olmak üzere birçok sorun gün yüzüne çıkıyor.

Kramp Nasıl Olur

Kramp genellikle bacağın baldır kısmına girer ve orada bir çekme hissi yaratır fazla uzun sürmeyen bu kramplar kişiyi uykusundan uyandıracak derecede ani ve acı verici olabilir. peki, Kramp Nasıl Geçer? Bacağa yada ayağa giren krampın geçmesi için kesin bir tedavi yöntemi olmasa da birkaç hareket ile kramp giren bölgenin rahatlaması sağlanır.  Kramp tedavisi için kesin bir tedavi yöntemi yoktur. Bu kramplar her yaşta gözlemlenebilen ve çeşitli nedenlere bağlı olan rahatsızlıklardır.

Bacağa Kramp Girmemesi İçin Ne Yapılmalı

Kramp girmemesi için vitaminli gıdalar tüketmek, bol su içmek ve gün içerisinde aşırı hareketsiz kalmamak gerekir. Ancak bunlarda krampı durduracak çözümlerden değildir. Peki, Kramp Hastalığı Nedir? Kramp hastalığı tam olarak hastalık olarak değerlendirebileceğimiz bir olay değildir. Kramplara neden olabilecek bazı özel durumlar vardır. işte kramplara neden olması muhtemel durumlar;

  • Siroz
  • By-pass ameliyatı
  • İshal
  • Alkol tüketimi
  • Parkinson hastalığı
  • Kas yorgunluğu
  • Periferik arter hastalığı
  • Motor nöron sorunu
  • Kanser tedavisi
  • Kronik böbrek yetmezliği

Bu gibi durumlarda kişinin bacaklarına kramp girmesi oldukça normaldir. Bu kramp türlerinden en tehlikeli olanı ise su altında gelişen kramplardır. Eğer bir kramp geçmişiniz varsa denize asla tek başınıza girmeyin. Su altında bacağınıza kramp girmesiyle birlikte boğulma tehlikesiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Kramp tedavisi için doktorunuzla görüşerek destek alabilirsiniz.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Hemen Satın Al
%d blogcu bunu beğendi: