Kanyak Matarası

E-Devlet Vergi Numarası Sorgulama ve Doğrulama İşlemleri

21 Ağustos 2018

Son dönemlerde devletin tüm kurumlarının yavaş yavaş e-devlete bağlı ve entegre olması devlet kurumlarına ulaşımı oldukça hızlandırırken, işlemlerin de olabildiğince rahat ve güvenli yapılabilmesinin de kapısını açmıştır. Bu sayede yapılan işlemlerde bürokrasi minimuma indirilirken, kırtasiyecilik olarak tabir edilen evrak yükü de ortadan kaldırılmıştır. Bu konuda e-devlet vergi numarası sorgulama ve e-devlet vergi numarası doğrulama işlemlerinin de e-devlet üzerinden yapılması mümkün hale getirilmiştir.

E-Devlet Girişi Nasıl Yapılır?

E-devlet olarak kısaca tabir edilen e-devlet kapısı devlete bağlı kurumların tek bir çatı altından toplandığı bir platformdur. E-devlet girişi yapılmasının en kolay yolu Türkiye genelindeki PTT şubelerinden alınan e-devlet şifresidir. PTT şubelerinden üzerinde TC kimlik numarası yazılı olan nüfus cüzdanı ya da yeni kimlik belgeleriyle 2TL karşılığı alınan e-devlet şifreleri e-devlete tüm girişlerde kullanılacak bir şifredir. Aynı zamanda e-devlet girişleri mobil imza, elektronik imza, internet bankacılığı ve T.C kimlik kartı kullanılarak da yapılabilmektedir.

E-Devlet Vergi Numarası Sorgulama ve Doğrulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

E-devlet girişi yapıldıktan sonra gelinen ana sayfada üstteki arama bölümüne (“merhaba, size nasıl yardım edebilirim” kısmı) vergi numarası yazıldığında ekranda vergi numarası sorgulama ve vergi numarası doğrulama bölümleri gelmektedir. E-devlet vergi numarası için bu iki bölümden biri tıklandığında sistem giriş yapılacak uygulamayla ilgili özet bilgileri gösterecek, burada uygulamaya git butonu tıklandığında sistemsel olarak kullanıcı e-devlet adresinden çıkıp Gelir İdaresi Başkanlığı’nın https://intvrg.gov.tr internet adresine yönlendirilecektir. Gelen akranın sol tarafında “diğer sorgulamalar” bölümünde;

  • Vergi kimlik numarası sorgulama
  • Vergi kimlik numarası doğrulama
  • Yabancılar için vergi kimlik numarasından sorgulama yapılabilmesi mümkündür.

Vergi numarası sorgulama bölümünde kullanıcı soyad, ad, baba adı, doğum yeri ve doğum yılı bölümlerini doldurarak vergi numarası bilgilerine ulaşabilmekte, vergi kimlik numarası doğrulama için de TC kimlik ve vergi kimlik numarasının yanında (her iki numaradan sadece biri girilecek) il ve vergi dairesi adını girerek de vergi kimlik numarası doğrulaması yapabileceklerdir. Tüm yapılan bu sorgulama ve doğrulama işlemleri ücretsiz olup, bilgisayara indirilip çıktı alınabilmesi de mümkündür.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Hemen Satın Al
%d blogcu bunu beğendi: