Kanyak Matarası

En iyi 5 Türk Dizisi

22 Haziran 2018

Türk sinemasında başarılı olan senarist ve yönetmenler, dizi sektöründe de başarılarını devam ettirerek Türk dizileri listesi oluşturmamıza yardımcı oldular. Bu arada bu dizilerin hepsi Türkiye sınırları içerisinde geçmiyor. Ta Makedonya’ da Manastır civarında çekilen Elveda Rumeli de bu listede. Değişik birçok konu var. Sağlık, mafya, aşiret, doğu kültürü, İç Anadolu’ nun bağrında çekilen diziler, şımarık zengin çocuklarının yaşamlarının işlendiği birçok Türk dizisi mevcut. İşte en çok izlenen Türk dizileri listesi:

 

1)Yedi Numara

 

2000- 2003 yılları arasında TRT’ de yayınlandı. Nasreddin Hoca mizah ödülüne sahip olan dizide çocukları olmayan çift evinin bir kısmını kiraya vermeye karar veriyor. Aynı üniversiteyi kazanan 4 kız arkadaş, kiralık ev ararken 7 numaralı bu evi buluyorlar. Burada düzenlerini kurup, ev sahipleriyle de bağlarını güçlendirerek yaşamaya başlıyorlar. Kısa bir süre sonra binaya 4 erkek üniversite öğrencisi taşınıyor. Ailelere bunu nasıl anlatacakları telaşı alıyor kızları. Ama hemen alışıyorlar yeni komşularına. Ancak yeni gelen arkadaşlar kültürel açıdan biraz farklı. Doğal olarak farklı yaşam tarzları, farklı alışkanlıklar ortaya çıkıyor.

 

2)Avrupa Yakası

 

Dizi 2004 yılında yayına girdi. 6 sezon boyunca yayın hayatını sürdürmeyi başardı. Nişantaşı’ nın göbeğinde bir moda dergisinde çalışan ve o cafcaflı hayata uyum sağlamaya çalışan Gülse Birsel’ in senaryosunu yazıp aynı zamanda oynadığı dizi birçok ödül aldı. Mesela; 1. Beyaz İnci TV Ödülleri ve 36. Altın Kelebek TV Yıldızları Ödülleri bunlardan bazıları. Gazanfer Özcan, Hümeyra gibi önemli isimlerin yanında Ata Demirer, Tolga Çevik, Sarp Apak, Binnur Kaya Engin Günaydın gibi isimler de yer alıyor. Aslı’ nın çalıştığı derginin adı da Avrupa Yakası. Eşi de aynı dergide çalışıyor. Ancak boşanıyorlar. Aslı’nın yaşadığı apartmanda komşu olan Gafur, Aslı’ya hayran. Ama değişik bi karakter olan Gaffur ve Aslı çok farklı kulvarlarda yaşarlar.

 

3)İkinci Bahar

 

1998-2001 yılları arasında yayınlanan dizi ara sıra gösterimden kaldırıldı. Ancak tekrar yayınlanmaya başlandı. Başrollerinde yine Türkan Şoray, Şener Şen gibi usta oyuncular var. Gaziantep’ li Ali Haydar usta ve Hanım. İkisi de dul ve ikisininde çocukları var. Kah yakınlaşıyorlar, kah tartışıp uzaklaşıyorlar. Karşı komşuları olan ezeli rakiplerini de unutmamak lazım tabi. Dizi 3 sezon yayınlanmış.

 

4)Süper Baba

 

1993-1997 yılları arasında Atv’ de yayınlanmış dizi. Başrollerde Sümer Tilmaç, Şevket Altuğ gibi ünlü isimler yer alıyor. Günümüzde dizinin Yeni Türkü’ ye ait jenerik müziği hala hatırlanıyor. 3 çocuklu eşinden ayrı yaşayan babanın, çocuklarıyla birlikte verdiği yaşam mücadelesi anlatılıyor. Çok sevdiği, aşık olduğu İpek yurtdışına gidip Fiko’ yu terk edince Fiko da Şule ile evleniyor ve harika 3 çocukları oluyor. Ancak birbirinden tamamen farklı iki insan daha fazla bir arada kalamayıp, ayrılmaya karar veriyorlar. İşte olaylar karmaşası da burada başlıyor. Tek başına kalan baba hem ev hem çocuk hem de geçim telaşıyla başa çıkmak zorunda.

 

5)Elveda Rumeli

 

1996-1997 yılları arasında yayınlanmış dizi. Türk-Makedon işbirliğiyle çekilmiş. 83 bölüm yayınlanmış. Erdal Özyağcılar, Şebnem Sönmez ve değerli birçok isim daha yer alıyor dizide. Sütçü Ramiz, 3 kızı, karısı ve inekleriyle kendi çapında rahat bir yaşam sürüyor. En büyük kızlarının bir sevdiği var, ama köyün kasabı da aynı kıza talip. Ortanca kız biraz erkeksi büyümüş. Ata binmeyi, silah kullanmayı biliyor. Onun aşık olacağı karakterse çok uzaklardan geliyor. Dizi sadece kızların aşkları etrafında dönmüyor tabi ki. Geçim telaşı, eşkıyalar her dizide olan kötü karakterler de maalesef bu dizide de var.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Hemen Satın Al
%d blogcu bunu beğendi: