Kanyak Matarası

Eşler Arası Kripto Para Birimi Değişimi Nedir?

“Eşler arası” (P2P) veya “merkezden dağıtılmış” değişimler yalnızca yazılım tarafından işletilir ve korunur.

P2P alışverişi, piyasa katılımcılarının, tüm işlemlerini gerçekleştirecek güvenilir bir üçüncü taraf olmadan, birbirleriyle doğrudan ticaret yapmasına olanak tanır.

‘Düzenli’ kripto para değişimi, müşterileri arasında aracı olarak hizmet veren ve ücret tahsil ederek kar elde eden şirketlerdir. Tersine, eşler arası değişimlerdeki karşı taraflar arasındaki etkileşimler, yalnızca insan aracılığına gerek olmaksızın, önceden programlanmış yazılımlarla yönetilir.

Bu alternatif yaklaşım, bir takım karşılaştırmalı avantajların yanı sıra diğer yönlere de sahiptir. Genel olarak, eşler arası şifreleme alışverişi, ademi merkeziyet felsefesinin canlı örnekleridir.

P2P değişimleri nasıl gelişti?

Eşler arası değişimler, normal Bitcoin değişimlerinin bazı sınırlamalarını ortadan kaldırmayı amaçlayan konseptin doğal bir gelişmesiydi.

Bitcoin’in varlığının büyük bir kısmı için, çevrimiçi alışverişler, kripto para dünyasına ana ağ geçitleri olarak hizmet etti. Hem çevrimiçi hem de fiziksel olarak çok az sayıda mağazanın ödeme olarak kripto paraları nasıl kabul ettiklerini görmek, kullanıcıların gerçek dünya ekonomileri ve Bitcoin arasında bir çeşit ara yüze sahip olmaları için doğal bir ihtiyaç vardır.

Bitstamp, BTC Çin, Kraken ve diğerleri gibi çevrimiçi alışverişler, Bitcoin ve diğer para şifrelerin ticaretini yapmak için en popüler yer olarak ihtiyaç duymaktadır.

Bunun dezavantajı, Bitcoin’in kendisinden farklı olarak, bu değişimlerin şirketler tarafından işletilmesidir. Bu, personelinin sahip olduğu, kullanıcıları arasındaki tüm etkileşimleri izledikleri ve yönettikleri, anlaşmazlıklar durumunda hakem olarak hizmet ettikleri ve tüm bunları yapmak için ücret aldıkları anlamına gelir.

Bunun bir dizi dezavantajı nasıl ürettiğini görmek, Bitcoin topluluğunun bazı üyeleri, insanlar tarafından değil, yazılım tarafından yürütülen yeni bir çözüm – ademi merkeziyetçi eşler arası değişimler üreterek piyasayı bozmaya başladı.

Ticaret işlemleri P2P borsalarında nasıl yapılır?

Değişim yazılımı, alıcıları ve satıcıları, tercih ettikleri terimlere göre otomatik olarak birbirine bağlamak için kullanılır.

Öncelikle, “düzenli” şifreleme eşanlamlı değişiminin nasıl çalıştığını özetleyelim. Bitcoin satmak isteyen kullanıcılar, bunları satmak istedikleri tutarı ve fiyatı belirtir. “Sipariş” olarak bilinen tüm bu istekler, “sipariş defteri” olarak adlandırılan ortak bir deftere yerleştirilir.

Başka bir kişi Bitcoin satın almak istediğinde, ya sipariş defterinde tatmin edici bir teklif ararlar ya da hiçbiri bulunamazsa, kendi “satınalma siparişi” ni yaratırlar ve anlaşmanın şartlarını istedikleri gibi belirtirler. Mümkün olduğunda, değişim, siparişleri satın alıp satar ve fiyatlara işlem yapar ve işlemleri işler.

Şimdi, Bitcoin işlemleri uzun sürebilir – en az beş ila 10 dakika ve birkaç saate kadar. Fiyat para transferleri genellikle daha uzun sürer; Bazı durumlarda, uluslararası ödemelerin tamamlanması birkaç gün sürebilir. Ticaret sürecini hızlandırmak için, döviz, güvenilir bir aracı olarak hizmet vermektedir: fiili işlemler henüz bitmemiş olsa bile, tüm esnafı derhal halleder.

Bir üçüncü tarafa olan ihtiyacı ortadan kaldırmak için P2P değişimleri farklı şekilde çalışır. Sipariş defterinde siparişleri eşleştirmek yerine, bu siparişlerin arkasındaki insanlarla eşleşiyorlar. Eşleşen bir alım ve satım emirleri bulunduğunda, değişim yazılımı derhal işlemi işlemez, bunun yerine alıcıyı satıcıya bağlar ve herhangi bir aracı olmaksızın anlaşmayı gerçekleştirmelerini sağlar.

Yine de, olası uyuşmazlıklar durumunda üçüncü taraflar hakem olarak yer alabilir, ancak temerrütten insan müdahalesine gerek yoktur. Burada, tıpkı Bitcoin’in kendisiyle olduğu gibi, yazılım tek başına, tüccarları birbirleriyle merkezi olmayan bir şekilde eşleştirebilme kabiliyetine sahiptir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Hemen Satın Al
%d blogcu bunu beğendi: