Kanyak Matarası

Farklı Anlatım Tarzıyla Dikkat Çeken En İyi Fransız Filmleri

28 Haziran 2018

Fransız filmleri özellikle Hollywood filmleriyle kıyaslandığında daha ağır hikayeleri olan filmler olarak bilinse de izleyicisine önyargılardan uzak yeni bir pencere açmayı vadeden en iyi Fransız filmleri listesini sizler için hazırladık.

Sinemanın doğuşu sinematografinin mucidi olan Lumiere Kardeşler sayesinde olmuştur. Yani Fransa sinemanın icat edildiği yerdir. ‘Lumiere Fabrikasından İşçilerin Çıkışı’ yaklaşık otuz beş kişinin izlediği ilk gösterilen filmdi. Bir devrime tanıklık ettiğinin farkında olmayan kardeşler, sistemlerini zaman içinde geliştirerek halkın yoğun ilgisiyle karşılaşırlar. Yıllar içinde daha hikaye odaklı filmlerin yapılmaya başlanması Lumiere Kardeşler’in sinema tarzına olan ilgi azaltsa da Fransa geçmişten bugüne sinema sektörünün en önemli yönlendiricilerinden biridir.

 

  1. Leon (Sevginin Gücü) / 1994

Tür: Polisiye, Dram, Gerilim

Senarist ve yönetmen koltuğunda Luc Besson’ın oturduğu film orta yaşlı bir adam ve küçük bir kızın dostluğuna odaklanırken muhteşem bir görsellik ve zengin hikayesiyle izleyiciyi içine almayı başarıyor. Duygusuz bir katil olan Leon, 12 yaşındaki Mathilda sayesinde sahip olmadığını düşündüğü değerlerinin farkına varıyor. Başrollerinde Jean Reno, Natalie Portman ve Gary Oldman’ın yer aldığı film, sadece oyuncu kadrosu için bile izlenebilir.

 

  1. Amelie / 2001

Tür: Komedi, Romantik

Amelie kendini oldukça yalnız hisseden, sempatik ve saf bir kızdır. Paris’te bir kafede garsonluk yaparak geçinmekte ve oldukça sıradan olan hayatını renkli hayal gücü sayesinde eğlenceli hale getirmektedir. Bir gün gevşemiş bir fayansının arkasında bir çocuğun yıllar önce oraya sakladığı metal bir kutu bulur. Kutunun sahibini bulmak için çıktığı yolculukta diğer insanların hayatını güzelleştirmek için de bir şeyler yapmaya karar verir. Başkalarına ait vesikalık fotoğrafları toplayan Nino ile karşılaştığında aşık olur ve ilk defa onu mutlu etmek isteyen birilerinin de olduğunu fark eder. Sempatik hikayesiyle Fransız yapımı aşk filmlerinden biri de sayılabilecek olan Amelie özellikle müzikleriyle akılda kalmaktadır.

 

  1. La Science Des Reves (Rüya Bilmecesi) / 2006

Tür: Fantastik, Romantik, Komedi

Stephane Paris’de bir yayıncılık şirketinde çalışmakta ve mütevazi bir hayat sürmektedir. Fakat sürekli rüya görmektedir ve uyku halindeyken ‘Stephane TV’nin yakışıklı sunucusudur. Uyku bilimi hakkında yorumlar yapar. Yan dairesine taşınan Stephanie’yi ilk gördüğünde ona aşık olur fakat, rüyalarıyla ilgili gerçeği ona söylemekten korktuğu için işler karmaşık bir hal alır. Gerçeklikle bağlantısını kaybetmeye başlayan bir gencin beyninde olup bitenleri fantastik bir bakış açısıyla ele alan bu film ‘Eternal Sunshine of the Spotless Mind’ gibi yaratıcı filmlerin senaryosunu yazıp yöneten Michel Gondry imzası taşıyor.

 

  1. Le Scaphandre Et Le Papillon (Kelebek ve Dalgıç) /2007

Tür: Dram, Biyografik

Jean-Dominique Bauby’nin otobiyografik kitabından beyazperdeye uyarlanan film Oscar dahil bir çok ödül almıştır. Elle dergisin editörü olan Dominique bir gün ani bir beyin kanaması geçirerek felç olur. Yirmi gün komada kaldıktan sonra kendine geldiğinde sol gözü haricindeki bütün vücudunun hareket kabiliyetini kaybettiğini fark eder. Harflerin tekrarına dayalı bir alfabe kullanarak asistanının sayesinde hayat hikayesini anlatmaya başlayan azimli adam, romanı tamamlayarak sadece sol gözüyle dünyaya hikayesini anlatmayı başarır.

 

  1. Jeux D’enfants (Cesaretin Var Mı Aşka?) / 2004

Tür: Romantik, Komedi, Dram

Julien ve Sophie çocukluk yıllarından itibaren çok yakın arkadaştırlar. İkisinin de ailesinde olan problemler ve yaşıtlarından farklı çocuklar oluşları onları birbirlerine daha da yakınlaştırır. Çocukluk yıllarından beri oynadıkları cesaret oyununu büyüdüklerinde de sürdürmeye devam ederler. Fakat oynadıkları cesaret oyunu, aralarında daha yakın bir ilişkinin gelişmesi ve birbirlerine aşık olmalarına rağmen bir araya gelmelerini engellemektedir. Yaratıcı senaryosu ve samimi anlatımıyla en iyi Fransız aşk filmlerinden biridir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Hemen Satın Al
%d blogcu bunu beğendi: