Kanyak Matarası

Kalbimize Demir Atan Bir Ebru Gündeş

25 Haziran 2018

Onun yaşamına her anlamda bir külkedisi masalı demek mümkün ki konu eğer müzik ise kimden bahsettiğimiz aslında oldukça belli; zira ülkemizde bu deyimi çok da fazla hak eden gerçek anlamda sanatçı yok ve evet tahmin edilebileceği üzere o Ebru Gündeş.           Neden özellikle bilmeyenler için külkedisi denildiği ifade edilecek olur ise bizim onu tanıdığımız yıllarda böylesine güzel bir insan olmadığı kesin. Bir diğer husus da oldukça arabesk filmlerinden fırlamışçasına kimi zaman sürreal gibi görünen bir yaşam öyküsü.

Ebru Gündeşin Hayatına Genel Bakış

İşte tam da bu noktadan yola çıkarak onun yaşam öyküsüne bakacak olursak, kendisi 12 Ekim 1974 İstanbul doğumlu. Boşanmış bir ailenin çocuğu. Son derece zor geçen bir çocukluk yaşamı var karşımızda. Babasını uzun yıllar görmeyen şarkıcı, tramvalar yaşadığını ifade eden şarkıcı bir tesadüf eseri keşfediliyor ve geçen yıllar içinde çizgisini asla bozmadan Türk Sanat Müziğinin en güçlü sesleri arasında yer almayı başarıyor. O Ses Türkiye’nin jürisinde bir dönem yer alan şarkıcının diğer aynı alanda kendisine rakip olan sanatçılar ile kıyaslandığında çok fazla polemiklere girmemesi, dizi ve filmlerde de oynamaması, çizgisini koruması ile fark yaratıyor.

Ebru Gündeş Söyleyin ve Demir Attığı Yalnızlığa şarkıları ile özdeşleşse de Ebru Gündeş albümleri hepsi birbirinden harika olan ve beğenilen eserler. Hemen hepsinin değişik insanlar üzerinde çok önemli hatıraları olduğu da bir gerçek.

İşte o albümlerden bazılarına bakmak gerekir ise: Dön Ne Olur, Ahdım Olsun, Bize de Bu Yakışır, Şahane, Kaçak, Tanrı Misafiri, Ben Daha Büyümedim, Sen Allahın Bir Lütfusun, Kurtlar Sofrası, Tatlı Bela, Evet. Tüm bu albümler içinde kendisinin en öne çıkan şarkıları üstte belirtilen iki şarkı dışında diğerleri ise şunlar: Araftayım, Biliyorsun, Sen Allahın Bir Lütfusun, Fırtınalar, Yaparım Bilirsin, Aynı Aşklar, Dön Ne Olur.

Kendisinin yaşadığı her şeye rağmen ayakta kalabilmesi, kendisini sürekli olarak geliştirmesi, duruşunu bozmaması ise oldukça takdir edilebilecek bir olgu. Bu bağlamda sağlam bir rol model olduğu da kesin.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Hemen Satın Al
%d blogcu bunu beğendi: