Kanyak Matarası

Kazakistan

Coğrafi olarak Orta Asya’nın tam ortasında genişçe bir yer kaplayan Kazakistan, Türkistan topraklarının da ciddi bir kısmını içerisine alır. Modern Kazakistan, 1920 ile 1991 yılları arasında Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği içerisinde yer almış, 1990 yılında Sovyetlerin yıkılmasıyla beraber 1991 yılında bağımsızlığını ilan etmiştir. 2.724.900 kilometre karelik geniş alanıyla tarih boyunca Saka, Hun, Göktürk, Karahanlı, Altın Ordu gibi pek çok Türk devletinin üssü olmuştur.

Geniş coğrafyasına rağmen nüfusu 17 milyon civarı olan Kazakistan’ın iç bölgelerinde oldukça tenha kısımlar bulunmaktadır. Nüfus, Güney, kuzey, doğu ve batıdaki büyük şehirlerle iç bölgelerdeki başkent civarında yoğunlaşmaktadır. Müslüman ve Türk ülkeler arasında en geniş yüzölçümüne sahip Kazakistan’ın başkenti, ülkenin merkezinde yer alan Astana şehridir. Nüfusun %62’sini Kazaklar, %25’ini Ruslar ve geri kalan yüzdesini çeşitli Türk boyları ve milletler oluşturur.

Tarihi ve Doğal Güzellikleri

Kazakistan denince akla belki de ilk gelen kişi Ahmet Yesevi’dir. Dolayısıyla Ahmet Yesevi’nin muazzam türbesi Kazakistan’ın en önemli tarihi değeridir. Eski adıyla Yesi, yeni adıyla Türkistan şehrinde yer alan türbe, Timur tarafından inşa ettirilmiş, Sovyet zamanında Ruslar tarafından tahrip edilmiş, 1990’lı yıllarda Türkiye tarafından restore ettirilmiştir. Türbe, Kazaklar tarafından ruhani başkent olarak adlandırılan Türkistan şehrinin ve tüm Kazakistan’ın en önemli tarihi değeridir. Dev bir külliyeden oluşan türbe kompleksi, her yıl binlerce ziyaretçiyi kendisine çekmektedir. Ayrıca Kazak para birimi Tenge’ nin üzerinde de türbe resimleri dikkat çekmektedir.

Eski başkent Almatı’da yer alan altın elbiseli adam, Sakalar döneminden kalan dikkat çekici bir diğer tarihi değeridir. M.Ö. 4. yüzyıldan kalan bu eser, üzerinde Göktürk alfabesiyle yazılan yazılar içerir ve Türklerin o devirde altın işlemeciliğinde ne derece ileri olduğunu belgeler.

Orta kısmında yer yer çöl ve çölümsü oluşumların bulunduğu Kazakistan’ın doğal güzellikleri de oldukça ilgi çekicidir. Ülkenin kuzey kısımlarında yer alan geniş ormanlar ve orman içi gölleri, güney kısımda yer alan Seyhun ve Ceyhun ırmakları, doğal güzelliklerin ilk akla gelenleridir. Ayrıca ülkede çeşitli av hayvanlarının bulunması, yurt dışından gelen av turizmi meraklılarının sayısını çoğaltmaktadır.

Etiketler:

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Hemen Satın Al
%d blogcu bunu beğendi: